Blog

Označenie A2 70 a A4 80: čo znamenajú čísla na nerezových skrutkách

// Uncategorized @sk

označenie A2 70,A4 80 na skrutkách

Pri nerezových skrutkách sa na hlave často objaví označenie ako A2-70 alebo A4-80. Na prvý pohľad môže vyzerať ako jednoduché označenie kvality, pri ktorom vyššie číslo automaticky znamená lepšiu skrutku. V skutočnosti však tento zápis spája dve úplne odlišné vlastnosti. Označenie A2 70 a A4 80 hovorí súčasne o materiálovej skupine nerezu a o mechanickej pevnosti skrutky. A2 alebo A4 opisuje skupinu nehrdzavejúcej ocele, zatiaľ čo číslo 70 alebo 80 označuje pevnostnú triedu hotovej skrutky. Tieto dve informácie sa pri výbere nesmú zamieňať.

V praxi je tento rozdiel podstatný. Skrutka A4-80 nie je pevnejšia preto, že je vyrobená z A4. Je pevnejšia než A2-70 preto, že patrí do pevnostnej triedy 80 namiesto triedy 70. Materiál A4 zase prináša inú koróznu odolnosť než A2. Práve pochopenie tejto jednoduchej logiky pomáha pri nákupe nerezových skrutiek predísť zbytočne drahému materiálu, ale aj oveľa nepríjemnejšej situácii, keď sa do náročného prostredia objedná síce pevná, no korózne nevhodná skrutka.

Ako čítať označenie A2-70 a A4-80

Najjednoduchšie je rozdeliť označenie na dve časti:

A2-70 = A2 + 70

A4-80 = A4 + 80

Prvá časť charakterizuje materiálovú skupinu nehrdzavejúcej ocele, druhá časť predstavuje pevnostnú triedu spojovacieho prvku. Tento systém vychádza z ISO 3506-1, ktorá stanovuje mechanické a fyzikálne vlastnosti skrutiek, svorníkov a závrtných skrutiek z koróziivzdorných nehrdzavejúcich ocelí. ISO 3506-1:2020 zostáva aktuálnym publikovaným vydaním tejto normy.

OznačenieČo opisujePraktický význam
AAustenitická nehrdzavejúca oceľTyp metalurgickej skupiny
A2Austenitická Cr-Ni oceľBežná nerez na široké použitie
A4Austenitická Cr-Ni-Mo oceľVyššia odolnosť najmä v prostredí s chloridmi
70Pevnostná triedaRm minimálne 700 MPa
80Pevnostná triedaRm minimálne 800 MPa

Číslica 2 pri A2 ani číslica 4 pri A4 teda nehovorí o percentuálnom obsahu chrómu, množstve niklu alebo pevnosti. Ide o označenie chemickej skupiny v systéme ISO 3506.

nerezové skrutky značenie

Čo znamená A2 na nerezovej skrutke

Písmeno A označuje austenitickú nehrdzavejúcu oceľ. A2 patrí medzi najbežnejšie materiálové skupiny používané pri nerezovom spojovacom materiáli. Ide o skupinu ocelí na báze chrómu a niklu, teda Cr-Ni. S A2 sa často spájajú materiály EN 1.4301, známy ako 304, alebo nízkouhlíkový 1.4307, teda 304L. Tu však prichádza dôležitý detail. A2 automaticky neznamená, že konkrétna skrutka je vyrobená presne z ocele EN 1.4301. Označenie A2 definuje širšiu materiálovú skupinu podľa ISO 3506. Do nej môže patriť viac konkrétnych ocelí, pokiaľ spĺňajú stanovené chemické požiadavky. Preto nie je správne používať zápisy A2 a 304 ako úplne identické označenia.

A2 sa veľmi dobre uplatňuje v interiéri, pri strojoch, zariadeniach, nábytku, v potravinárskych prevádzkach a v mnohých bežných vonkajších aplikáciách. Ak však prostredie obsahuje väčšie množstvo chloridov, napríklad vplyvom soli, treba už výber materiálu posudzovať opatrnejšie.

Čo znamená A4 na nerezovej skrutke

A4 je rovnako austenitická nehrdzavejúca oceľ, ale oproti A2 obsahuje v rámci svojej skupinovej špecifikácie aj molybdén. Práve molybdén je jedným z hlavných dôvodov, prečo má A4 lepšiu odolnosť proti bodovej a štrbinovej korózii v mnohých prostrediach obsahujúcich chloridy. S A4 sa často spájajú materiály EN 1.4401, teda 316, a EN 1.4404, teda 316L. Ani v tomto prípade však neplatí jednoduchá rovnica: A4 = automaticky 1.4404.

A4 je materiálová skupina a zahŕňa širšie pole prípustných chemických zložení. Ak technický projekt, zákazník alebo konkrétna prevádzka vyžaduje presne materiál EN 1.4404, treba túto požiadavku uviesť priamo v objednávke alebo technickej dokumentácii.

A4 býva vhodnejšou voľbou pri náročnejšom exteriéri, v chemických a procesných prevádzkach, pri vyššej chloridovej záťaži, v potravinárstve a v ďalších aplikáciách, kde obyčajná A2 nemusí poskytovať dostatočnú rezervu proti korózii. Ani A4 však nemožno považovať za univerzálny materiál odolný voči všetkému. Teplota, množstvo chloridov, konštrukčné štrbiny, stagnujúca voda, kvalita povrchu a ďalšie faktory môžu korózne správanie výrazne ovplyvniť.

Čo znamená číslo 70 pri A2-70

Dostávame sa k druhej polovici označenia. Pri A2-70 číslo 70 nehovorí nič o koróznej odolnosti materiálu. Ide o pevnostnú triedu. Pri austenitických nerezových skrutkách možno základný význam čísla čítať pomerne jednoducho: 70 × 10 = 700 MPa Trieda 70 teda znamená minimálnu pevnosť v ťahu Rm 700 MPa.

Pre lepšiu predstavu platí, že 1 MPa zodpovedá 1 N/mm². Hodnota 700 MPa teda znamená 700 N/mm². Dôležité je slovo pevnosť v ťahu. Číslo 70 neznamená medzu klzu 700 MPa. Pri bežnej triede 70 sa pri austenitických nerezových skrutkách pracuje približne s minimálnym 0,2 % proof parameter na úrovni 450 MPa.

nerezová matica A2 70

Čo znamená číslo 80 pri A4-80

Rovnaký princíp platí pri označení A4-80: 80 × 10 = 800 MPa Pevnostná trieda 80 preto znamená minimálnu pevnosť v ťahu Rm 800 MPa. Ani tu však 800 MPa nepredstavuje automaticky medzu klzu. Pri triede 80 je 0,2 % proof parameter približne minimálne 600 MPa. Jednoduché zapamätanie teda vyzerá takto:

A2-70: materiálová skupina A2, pevnosť v ťahu minimálne 700 MPa.

A4-80: materiálová skupina A4, pevnosť v ťahu minimálne 800 MPa.

Prečo pri nerezových skrutkách nestačí hovoriť iba o medzi klzu

Pri bežných konštrukčných uhlíkových oceliach sa často pracuje s pojmom medza klzu. Austenitické nehrdzavejúce ocele sa však pri skúške v ťahu správajú trochu inak a zvyčajne nemajú tak výrazný bod klzu. Preto ISO 3506 pri hotových skrutkách používa parameter založený na 0,2 % neproporcionálnom predĺžení. V technických tabuľkách a datasheetoch sa môžete stretnúť napríklad s označením Rpf alebo Rp0,2.

Pre pracovníka nákupu alebo montáže nie je potrebné poznať celú metalurgickú teóriu. Prakticky stačí vedieť jednu vec. Číslo 70 alebo 80 na nerezovej skrutke vyjadruje triedu podľa minimálnej pevnosti v ťahu, nie hodnotu medze klzu. Zápis A4-80 preto neznamená „nerez s medzou klzu 800 MPa“.

A4-80 nie je pevnejšia preto, že je A4

Toto je pravdepodobne najdôležitejší rozdiel v celom označovaní nerezových skrutiek. Predstavme si dve skrutky A2-80 a A4-70. Ktorá je pevnejšia? Z pohľadu minimálnej pevnosti v ťahu je to A2-80, pretože trieda 80 má vyššiu požadovanú pevnosť než trieda 70. Ktorá má spravidla lepšiu odolnosť v prostredí s chloridmi? A4-70, pretože z hľadiska korózie rozhoduje materiálová skupina A4 a prítomnosť molybdénu, nie číslo pevnostnej triedy.

Tento príklad veľmi dobre ukazuje, prečo nemožno A2-70 a A4-80 vnímať ako dva stupne jednej stupnice kvality. A2 verzus A4 rieši predovšetkým materiál a korózne prostredie. 70 verzus 80 rieši mechanickú pevnosť. Vyššia pevnosť austenitických nerezových spojovacích prvkov sa pritom získava predovšetkým spevnením pri tvárnení za studena. Rovnaká materiálová skupina preto môže existovať v rôznych pevnostných triedach.

A2-70 verzus A4-80 v praxi

Pri priamom porovnaní týchto dvoch označení sa súčasne menia dve vlastnosti, pretože A2-70 a A4-80 sa líšia materiálom aj pevnostnou triedou.

VlastnosťA2-70A4-80
Typ oceleAustenitická Cr-NiAustenitická Cr-Ni-Mo
MolybdénNie je požadovanýPribližne 2 až 3 % v skupinovej špecifikácii
Bežne súvisiace materiály1.4301, 1.43071.4401, 1.4404
Bežné označenie304, 304L316, 316L
Pevnosť v ťahu RmMin. 700 MPaMin. 800 MPa
0,2 % proof parameterPribližne min. 450 MPaPribližne min. 600 MPa
Odolnosť voči chloridomNižšia než A4Vyššia vďaka Mo
Typické použitieBežné prostredie, stroje, interiér, štandardný exteriérNáročnejší exteriér, chemické a chloridové prostredie

Porovnanie preto netreba čítať ako „A4-80 je lepšia A2-70“. Správna otázka znie: Akú koróznu odolnosť potrebujem a akú mechanickú pevnosť potrebuje konkrétny spoj?

Čo znamená značenie na hlave nerezovej skrutky

Pri skrutkách, na ktoré sa podľa ISO 3506-1 vzťahuje požiadavka na značenie, sa na hlave môžete stretnúť napríklad so zápisom XYZ A2-70 alebo ABC A4-80. Prvé písmená alebo symbol predstavujú identifikáciu výrobcu. Za nimi nasleduje materiálová skupina a pevnostná trieda. Z označenia A4-80 na hlave teda možno vyčítať dve podstatné informácie: skrutka patrí do materiálovej skupiny A4 a spĺňa požiadavky pevnostnej triedy 80. Samotné A4-80 vám však nepovie, akú má skrutka dĺžku, aký má typ hlavy alebo podľa akej výrobkovej normy bola vyrobená.

A2-70 alebo A4-80 nie je norma tvaru skrutky

V praxi sa často miešajú dva odlišné druhy noriem. ISO 3506-1 rieši okrem iného materiálové a mechanické vlastnosti nerezových spojovacích prvkov. Iná norma môže určovať geometriu konkrétnej skrutky. Napríklad bežná skrutka s valcovou hlavou a vnútorným šesťhranom, ktorú väčšina ľudí označí jednoducho ako imbusovú skrutku, používa geometriu podľa ISO 4762. ISO uvádza ISO 4762:2004 ako publikovanú a potvrdenú normu.

Objednávka potom môže vyzerať napríklad: M8 × 30 ISO 4762 A2-70. Z jedného riadku už vieme oveľa viac. Ide o skrutku M8, dlhú 30 mm, s geometriou podľa ISO 4762, z materiálovej skupiny A2 a v pevnostnej triede 70.

Príklad správneho označenia A4-80

Pri šesťhrannej skrutke môže objednávka vyzerať napríklad takto: M10 × 50 ISO 4017 A4-80. ISO 4017:2022 definuje šesťhranné skrutky a umožňuje výber nehrdzavejúcej ocele podľa ISO 3506-1. Takáto objednávka je výrazne presnejšia ako telefonická požiadavka typu „potrebujem päťdesiatku M10 z nerezu“. Pri firemnom nákupe práve presná špecifikácia výrazne znižuje pravdepodobnosť, že dodávateľ dodá materiál, ktorý rozmerovo vyzerá správne, ale nezodpovedá požadovanej pevnosti alebo materiálovej skupine.

Pozor na označenie A4-080

Existuje aj detail, ktorý môže byť dôležitý pri zápustných hlavách. Pri skrutkách so zníženou únosnosťou v dôsledku konštrukcie hlavy sa môže pevnostná trieda označiť nulou pred číslom, napríklad A4-080. Nie je to preklep. Aktuálna ISO 10642:2026 pre zápustné skrutky s vnútorným šesťhranom priamo pracuje so zníženou únosnosťou vyplývajúcou z geometrie hlavy a používa špecifické označenie s nulou pred pevnostnou triedou.

Príklad môže vyzerať takto: M6 × 20 ISO 10642 A4-080. Pri takomto výrobku nie je správne automaticky predpokladať rovnakú konečnú únosnosť celej skrutky ako pri plne únosnom vyhotovení robustnejšej hlavy. Pre bežného zákazníka ide možno o detail, pre projektanta alebo technický nákup však môže ísť o veľmi dôležitú informáciu.

Znamená A4-80 automaticky 316L?

Nie. Je to jedna z častých skratiek, ktoré fungujú iba približne. A4 sa často spája s oceľami rodiny 316 a A2 s rodinou 304. Pri základnej orientácii to môže pomôcť, pri presnej technickej špecifikácii to však nestačí. Ak zákazník potrebuje konkrétne EN 1.4404, nemal by objednať iba „A4-80“ a automaticky očakávať 1.4404. Podobne požiadavka na A2 sama osebe negarantuje presne EN 1.4301. Pri kritických aplikáciách preto treba odlišovať materiálovú skupinu podľa ISO 3506, konkrétne číslo materiálu podľa EN a mechanickú triedu hotového spojovacieho prvku.

Je A4-80 vždy lepšia ako A2-70?

Nie, pretože pojem „lepšia“ bez znalosti aplikácie nemá veľký technický význam. Ak montujete zariadenie v suchom interiéri a požadované mechanické zaťaženie bezpečne zvládne A2-70, použitie A4-80 nemusí priniesť praktický úžitok. Naopak pri konštrukcii vystavenej chloridom môže byť voľba A4 podstatná, aj keď spoj nepotrebuje pevnostnú triedu 80. Výber by preto mal postupovať opačne než jednoduché hľadanie najvyššieho označenia.

Najskôr treba zhodnotiť prostredie a požadovanú koróznu odolnosť, podľa toho zvoliť materiálovú skupinu. Následne treba podľa mechanického návrhu spoja vybrať požadovanú pevnostnú triedu. Až potom prichádza konkrétny typ skrutky, priemer, dĺžka, závit, hlava a výrobková norma.

Vyššia pevnostná trieda neznamená automaticky vyšší uťahovací moment

Častou chybou je aj predstava, že pri výmene A2-70 za A4-80 možno skrutku automaticky výraznejšie dotiahnuť. Uťahovací moment však nezávisí iba od pevnostnej triedy. Výsledné predpätie ovplyvňuje priemer a stúpanie závitu, trenie, mazanie, povrch skrutky a matice, materiál spájaných dielov, geometria spoja aj požadované pracovné zaťaženie.

Môžete mať veľmi pevnú skrutku, no ak je závit vytvorený v mäkkom hliníkovom diele, limitom celého spoja nemusí byť skrutka. Limitom môže byť práve vnútorný závit, matica, tenký plech alebo samotná geometria hlavy. Preto údaj A4-80 nemožno používať ako náhradu za výpočet alebo technickú špecifikáciu celého skrutkového spoja.

Najčastejšie chyby pri označení A2 70 a A4 80

Pri nákupe nerezového spojovacieho materiálu sa opakujú najmä podobné nedorozumenia. A4 sa považuje automaticky za pevnejšiu než A2, číslo 80 sa interpretuje ako lepšia korózna odolnosť, A4 sa automaticky zamieňa s presným materiálom 1.4404 a údaj 800 MPa sa považuje za medzu klzu. Všetky tieto závery môžu viesť k nesprávnemu výberu. Pritom stačí oddeliť dve základné otázky. V akom prostredí bude spoj pracovať? Táto otázka pomáha určiť vhodný materiál, napríklad A2 alebo A4. Aké mechanické zaťaženie musí spoj preniesť? Táto otázka pomáha určiť pevnostnú triedu, napríklad 70 alebo 80. Až kombináciou oboch odpovedí vzniká správna špecifikácia pre nerezový spojovací materiál.

Označenie A2 70 a A4 80 v skratke

Keď nabudúce vezmete do ruky nerezovú skrutku a na hlave uvidíte A2-70 alebo A4-80, netreba označenie vnímať ako jedno číslo kvality. A2 a A4 hovoria predovšetkým o materiálovej skupine a s ňou súvisiacej koróznej odolnosti. 70 a 80 hovoria o mechanickej pevnostnej triede hotovej skrutky. A2-70 preto znamená austenitickú nehrdzavejúcu oceľ skupiny A2 s minimálnou pevnosťou v ťahu 700 MPa. A4-80 znamená austenitickú Cr-Ni-Mo oceľ skupiny A4 s minimálnou pevnosťou v ťahu 800 MPa.

Pri výbere nerezových skrutiek sa preto neoplatí rozhodovať iba podľa toho, ktoré číslo na hlave vyzerá „vyššie“. Správny spoj vznikne až vtedy, keď sa materiál prispôsobí prostrediu a pevnostná trieda skutočnému mechanickému zaťaženiu. Ak si pri konkrétnej aplikácii nie ste istí vhodnou materiálovou skupinou, pevnostnou triedou alebo normou spojovacieho materiálu, kontaktujte nás. Podľa prostredia, typu spoja a požadovaných parametrov vám pomôžeme zvoliť vhodné riešenie.

Návrat hore